Узана и Шипка
Местността Узана се намира на територията на община Габрово, в подножието на връх Исполин (1524 м), в западната част на Шипченския дял на Средна Стара планина, в сърцето на България.
От 2009 г. местността е със статут на курортен комплекс. Тук се намира Географският център на България, който е измерен през 1991 г. Същата година е поставен знак, който отбелязва средата на територията на страната ни и представлява стилизирана форма на пирамида, оцветена в цветовете на националния трибагреник.
Местността традиционно се свързва с възможностите за почивка и отдих сред природата. Тя е най-широката билна поляна в Стара планина и е обградена отвсякъде с вековни букови гори. Надморската и височина варира от 1220 до 1350 м, като най-високата точка е връх Марков стол (1352 м).
Узана е популярен зимен курорт. В местността има осем писти, като най-голямата е с дължина 1300 м. Всички писти са съоръжени с влекове /два са тип „паничков“, останалите – със захват/. Заснежената поляна е добро поле за кайт-бординг.
Паметникът на Шипка е монументална скулптура на връх Шипка. Издигнат е във връзка с драматичните военни събития от Руско-турската освободителна война. Паметникът е част от Националния парк-музей Шипка.
Паметникът е издигнат с цел да увековечи подвига на падналите за свободата на България на мястото отбранявано по време на Шипченската битка, около което са се разиграли решаващите Руско-турската освободителна война боеве през лятото на 1877 г., които и в крайна сметка решават освобождението на България и нейното бъдеще.
Основният камък на паметника е положен на 26 август 1922 г. и завършва през 1930 г. На 26 август 1934 г. паметникът на връх „Свети Никола“ е тържествено открит от държавния глава Борис III.
Информация от Уикипедия.
Още публикации:
Няма коментари
...