Понякога бързаме..
Доста е трудно всеки ден да приготвяш прясна, домашна храна, особено когато ходиш на работа. Със сигурност не предпочитам готовите салати и ястия от топлите витрини, но понякога се случва при по-голямо пазаруване 2-3 пъти в месеца.
За съжаление в България все още не се предлага разнообразна и качествена веган храна. Избора е сравнително малък, но пък ние обикновено взимаме едно и също – сушени домати, печени чушки, печен патладжан, картофена салата, маслини, горчица, готови сосове. Пърженето и печенето на зеленчуци винаги ми отнема много време и нерви.
Понеже не са особено полезни, да си признаем, обикновено комбинирам с пресни зеленчуци – каквото има – чушки, домати, краставици, зелени подправки, репички.
Така е в ежедневието, понякога посещаваме магазина за готова храна, но не бива и готвенето да ни отнема от цялото свободно време за почивка и любимите хора.
Почивайте пълноценно!
taka e ,vse barzame i nqmame vreme za gotvene ,az naposledak sam se vidqla v 4udo,da6terq mi i tq iska da e vegan i ne znam kakvo da i gotvq,t.e nqmam vreme i kara na salati ,spageti,sheikove… strahuvam se da ne obarkam ne6to,4e tq e podrastva6ta ,sega e na 14 ,da nqma lipsa na vajni elementi…Edna priqtelka e vegan ot 15 god. i kogato re6i da zabremenee ima6e problem,ima6e lipsa na ne6to si tam… sega hapva riba i pile ot vreme na vreme ,az nqmam nikakvo namerenie da se predam ,interesno mi e drugite roditeli kak se spravqt …
Според мен действително е практически невъзможно да си набавяш всичко необходимо като градивни елементи/хранителни вещества на дневна база. Затова и все повече хора се ориентират към хранителни добавки и супер храни. Мисля, че е препоръчително, особено за вегани и вегетарианци, да си набавят пълноценен протеин – спирулина и други водорасли, конопен протеин и енергийни супер храни, аз лично предпочитам мака и какаови зърна (сурови, био).
За децата не бих могла да изкажа мнение, защото нямам опит. Всеки може да има дефицити, с каквото и да се храни, както и да живее. Важно е според мен да се правят изследвания поне 1-2 пъти в годината чисто профилактично, защото липсите може да не ги усетиш и с месеци.
Всичко останало е индивидуално, затова е важно повече хора да споделят опит, за да може всеки да отдели ценната за него информация, така че да се чувства по-добре здравословно и психически.
Ние се справяме някак. 🙂 Не ходя на работа, обаче. Помагам на мъжа ми от нас, когато и с каквото мога.
Все по-често губя желание да се обяснявам и споделям. Срещам обвинения, неразбирания и насмешки…Хабя енергия да чета как се злоупотребява със споделеното.
Ето и тези дни чета колко несериозно се отнасяме ние родителите към разни дефицити, особено що се отнася за дете. Пак се визираше великия вит Б12. Така и не се разбра, че дефицити може да има и при всеядните, дори и при дете.
И въпреки всичко това ще споделя, защото има хора, които наистина се вълнуват сериозно. А и създателката на този сайт ме кефи и я уважавам 🙂 😉 И и пожелавам един ден, когато си има нейни дечица, да е подготвена в това отношение- възпитание и хранене на дете според нейните възгледи. 🙂
На дъщеря ми само приготвям храна за училище. Сутрин не яде в нас. Опитвали сме няколко пъти, но не иска. Става в 6.30-7ч и излиза най-късно в 7.40. Навремето и аз бях така- гадеше ми се чак, че ям толкова рано, но с мал…ко натиск от родители и баба, си изяждах закуската. Затова не я насилвам като ми каже, че не иска да яде. Предпочита да прави упражнения. Хапва в училище към 9ч плодове- към 200гр. Рядко съм давала нещо зърнено тип мюсли или бисквити с растително мляко/чай или крекер намазан с нещо. На обед яде най-различни неща. Салата с кълнове и семена или ядки. Бургери със зеленчуци, нори веге рулца, филия намазана с някакъв пастет или гуакамоле и зеленчуци, хумус и правя пак + зеленчуци, неща тип сърмички- лозови или с други листа. Някаква готвена (топлинно-обработена) веге манджа, където има ориз или картофи или бобови или киноа и пак зеленчуци. Понякога пица или пай. В уичлище е забранено да се носят ядки, но те имат предвид фъстъците (цели и на фъстъчено масло). Аз такова не употребявам, така че и приготвям други ядкови неща. Досега не ми се е оплакала, че гладува или че не и е комфортно с дадените от мен неща. Даже понякога ми връща, защото и е било много. Пие много вода, чай също, растително мляко понякога.
А да, и водорасли понякога и слагам в салатата. А следобед като се прибере и правя някакъв богат крем с плодове и ядки или семена, кокосови стърготини, спирулина, мака, какаови трохи или пчелен прашец. Или пък мюсли правя от покълнала елда …или овесени пресовани ядки или ако има нещо друго покълнало. Там слагам стафиди и годжи бери или някакъв друг сух плод. Плюс пак някакви други нещица, които участват и в крема. Слагам и подправки в мюслито- джинджифил, канела, индийско орехче.
Но тъй като се надяваме баба и да ни дойде на гости в най-скоро време, обмисляме да си обядва у нас. училището е на 5-10 мин пеша от нас.
Синът ми аз си го гледам.
Диди, ако всичко върви по план, много скоро ще има къде човек не само да похапне, ами и да си почине за няколко дена събуждан сутрин от миризмата на прясно изсушени крекери и доволния глас и жлъч на различните домашни питомци – кокошки, прасенца и т.н. които спокойно си се разхождат из градината и уверено крачат из двора знаейки, че не ги чака ножа или подобна участ 😉
Всичко с времето си, така че имайте търпение 🙂
Страхотни сте хора и благодаря за коментарите! Това последното ми звучи като утопично селище в Балкана, с дървена еко къщичка и по възможност безжичен интернет 😛 Във всеки случай положителния пример е винаги добре дошъл.
Ще видим къде ще е- балкан или моренце. 😉 Или и двете заедно. Важното е, че има идея. И се надявам да не е само утопия. :))))
Желая ви успех каквито и да са плановете! 🙂